קרן השתלמות – רקע

מאות אלפי (אם לא מיליוני) ישראלים צובאים בימים אלו על אתרי אינטרנט בינלאומיים במטרה למצוא דילים שווים בתקופת “החג” הפופולארית – הבלאק פריידי. מה שהם לא יודעים, זה שהם לגמרי מפספסים את אחד “הדילים הפיננסיים” החמים ביותר אשר עשוי להשפיע (לטובה) על חייהם: חיסכון דרך קרן השתלמות.

מה זו קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא קופת חיסכון המיועדת לטווח בינוני המאפשרת, בחלוף 6 שנים מיום פתיחתה, למשוך את הכסף שנצבר בה ולנצל אותו לכל מטרה שנבחר: שיפוץ בבית, סגירת מינוס, החלפת רכב, יציאה לחופשה, מימון בר מצווה (או בת מצווה), הרשמה ללימודים וכו’.

בעבר, יש לציין, כי קרנות השתלמות היו מיועדות לציבור השכירים בלבד וניתן היה להשתמש בהן למימון השתלמויות מקצועיות כגון כנסים, קורסים ולימודי המשך. היום, כאמור, ניתן להשתמש בקרן ההשתלמות לכל מטרה והיא מיועדת גם לעצמאיים, לחברי קיבוצים ולחברי המושבים השיתופיים.

יתרונות בולטים של קרנות השתלמות

נתחיל מזה שקרנות השתלמות מאפשרות לשכירים ועצמאיים ליהנות מהטבות מצוינות. באילו הטבות מדובר? בואו נראה…

הטבות קרן השתלמות לציבור השכירים

כל שכיר/ה בעלי קרן השתלמות פעילה, נדרשים להפריש אליה כ- 2.5% מגובה הכנסתם כאשר לכך מתווספת “הפרשת מעסיק” של 7.5% נוספים (פי 3 מגובה הפרשת ההשתלמות של השכיר/ה). בהמשך, כשתחלופנה 6 שנים מיום פתיחת הקרן, השכיר/ה יכולים למשוך את כספי ההשתלמות במלואם – ללא תשלומי עמלות ומיסים. חוץ מזה, שכירים יכולים ליהנות מצבירת ותק בקרן ההשתלמות. לדוגמה: אם עובד בעל קרן השתלמות החליף מקום עבודה לאחר 5 שנים ופתח קרן השתלמות חדשה במקום העבודה החדש הוא יוכל, תוך שנה, למשוך את הכסף שצבר בשתי קרנות ההשתלמות – ללא עמלות ומיסים.

הטבות קרן השתלמות לציבור העצמאיים

אנחנו אוטוטו מגיעים לסוף שנה, וזה זמן מצוין לכל עצמאי/ת לעשות חשבון נפש לגבי פעילותם העסקית. אבל חוץ מזה, זה זמן מעולה עבורם לעשות חשבון ריאלי לגבי הטבות כאלו ואחרות שהם עשויים להיות זכאים להן. אז במקרה של קרן השתלמות, עצמאיים יכולים ליהנות מיופי של הטבות:

 • עבור הפקדות לקרן של עד 4.5% מגובה הכנסתם השנתית (או עד תקרה מקסימאלית של 11,925 ₪ בשנה) עצמאיים יכולים ליהנות מניכוי במס אשר יפחית את תשלום השומה השנתי.
 • עבור הפקדות לקרן של עד 18,600 ₪ בשנה, עצמאיים מקבלים פטור ממס על הרווח שצברו בה (מס רווח הון בשיעור 25%).

בנוסף, קרנות השתלמות הן מכשיר החיסכון היחיד בישראל המאפשר לכל אדם, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי, לבצע משיכה הונית מלאה – ללא עמלות ותשלומי מס בסיום תקופת החיסכון.

 איך ניתן להוציא את המקסימום מקרן ההשתלמות שלכם?

 • לא למהר למשוך את כספי הקרן: אז כן, כעיקרון תקופת החיסכון בקרן ההשתלמות היא 6 שנים, אך זה ממש לא אומר שאתם צריכים לרוץ ולשבור אותה רק כי אתם יכולים לעשות זאת. ומה היה קורה לו הייתם פותחים את קרן ההשתלמות לשווא?

מספר דברים:

 • הייתם מפסידים דמי ניהול כדאיים של עד 2% (ורק על הצבירה!) מה שיכל היה לאפשר לכם להגדיל משמעותית את היקף החיסכון בקרן. מזל שלא שברתם אותה…
 • אם הייתם מושכים סכום חלקי מהקרן, הייתם מאבדים את הוותק שצברתם בה ורשאים למשוך את יתרת הסכום רק לאחר שתחלופנה 6 שנים.
 • כעצמאיים, הייתם מאבדים את הטבות המס המעולות שהזכרנו קודם לכן (ניכוי מס עבור הפקדות לקרן של עד 4.5% מגובה ההכנסה השנתית או עד תקרה מקסימאלית של 11,925 ₪ בשנה ו- קבלת פטור ממס רווח הון עבור הפקדות שנתיות לקרן עד תקרה של 18,600 ₪).
 • מעבר למסלול חיסכון עם חשיפה גדולה יותר למניות: ברוב המקרים, החוסך/ת מעדיפים לחסוך במסלול אג”ח אשר מצד אחד מפחית משמעותית את רמת הסיכון אך מצד שני אינו מספק תשואות גבוהות במיוחד. לכן, שווה לבדוק האם כדאי “לחשב חיסכון מחדש” ולבחון את האופציה של מעבר למסלול עם חשיפה למניות גדולה יותר, מה שיכול, פוטנציאלית, להפיק תשואה גבוהה יותר.

באופן כללי נאמר, כי אם כבר להגדיל את רמת הסיכון ואת ההזדמנות להשיג תשואה טובה יותר, עדיף לעשות זאת דרך מכשיר חיסכון המאפשר לכם ליהנות מפטור מלא על מס רווח הון בגין משיכה הונית. פשוט אין דברים כאלה! (לא, באמת שאין, זה מכשיר החיסכון היחיד בישראל המאפשר לכם לעשות זאת… זוכרים??)

 • לפנות אל מתכנן פיננסי מנוסה: הוצאת המקסימום מקרן ההשתלמות שלכם זה גם לבחור בקרן המציעה שירות איכותי בתנאים אופטימאליים המתאימים לפרופיל הפיננסי שלכם: היקף הכנסות, חובות, מצב בריאותי, גיל, סטאטוס משפחתי, נכסים העומדים לרשותכם וכו’. אבל מה לעשות, לא כולם נולדו עם “כפית זהב פיננסית” בפה ורבים פשוט אינם יודעים כיצד בוחרים נכון בקרן השתלמות. לכן, לא יזיק לפנות אל מתכנן פיננסי מנוסה אשר יוכל לייעץ ולכוון בצורה מקצועית ובעיקר לדאוג לאינטרס הכלכלי שלכם – גם בחיסכון דרך קרן השתלמות!

מדוע קרן השתלמות היא מוצר החיסכון הטוב בישראל – סיכום ב 3 נקודות

 • היא פטורה (לחלוטין) ממס רווח הון עבור הרווח הנצבר בה ואין בתוכה ועמלות “נסתרות” לאורך תקופת החיסכון.
 • הכסף שצברתם ומשכתם לאחר 6 שנים – נותר כולו שלכם.
 • דמי הניהול בקרן ההשתלמות הם מקסימום 2% (על הצבירה בלבד!) וניתן לנהל משא ומתן על גובהם הסופי.

אם אתם עומדים לפתוח קרן השתלמות אך לא יודעים מהם השלבים או חשוב לכם לבצע “צ’ק אפ פיננסי” על הקרן הקיימת, אתם יותר ממוזמנים להשאיר פרטים בהמשך ומתכנן פיננסי מנוסה מטעמנו ישמח לחזור אליכם בהקדם ולסייע!

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  בוקר כלכלי 21.12.23: וול-סטריט ננעלה בירידות לאחר רצף עליות, במזרח נרשמת מגמה מעורבת, הנפט נחלש, הביטקוין התחזק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תנסה לסגור שבוע מסחר חיובי
  • רוני מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 7 חודשים

  בוקר כלכלי 21.12.23: וול-סטריט ננעלה בירידות לאחר רצף עליות, במזרח נרשמת מגמה מעורבת, הנפט נחלש, הביטקוין התחזק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תנסה לסגור שבוע מסחר חיובי בוקר כלכלי 21.12.23: וול-סטריט ננעלה בירידות לאחר רצף עליות, במזרח נרשמת מגמה מעורבת, הנפט נחלש, הביטקוין התחזק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תנסה לסגור שבוע מסחר חיובי

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים מצביעים על פתיחה חיובית של עד 0.45%. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה שלילית:

  • לפני 7 חודשים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים מצביעים על פתיחה חיובית של עד 0.45%. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה שלילית:

  ?תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים
  • רוני מור
  • 10 דק’ קריאה
  • לפני 7 חודשים

  ?תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים ?תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים

  "פרסומת" כתבה : רנוי מור שושן תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן.

  • לפני 7 חודשים
  • 10 דק’ קריאה

  "פרסומת" כתבה : רנוי מור שושן תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן.

  תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים 2024
  • אור שושן
  • 10 דק’ קריאה
  • לפני 7 חודשים

  תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים 2024 תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים 2024

  "פרסומת" תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן. איכות הניהול עשויה להשפיע על

  • לפני 7 חודשים
  • 10 דק’ קריאה

  "פרסומת" תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן. איכות הניהול עשויה להשפיע על

  בוקר כלכלי 20.12.23: וול-סטריט בשיא מתחילת השנה, עליות באסיה ובאירופה, הנפט מטפס, המתכות היקרות עולות, הביטקוין נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר ותנסה להמשיך ליום שלישי של עליות שערים
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 7 חודשים

  בוקר כלכלי 20.12.23: וול-סטריט בשיא מתחילת השנה, עליות באסיה ובאירופה, הנפט מטפס, המתכות היקרות עולות, הביטקוין נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר ותנסה להמשיך ליום שלישי של עליות שערים בוקר כלכלי 20.12.23: וול-סטריט בשיא מתחילת השנה, עליות באסיה ובאירופה, הנפט מטפס, המתכות היקרות עולות, הביטקוין נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר ותנסה להמשיך ליום שלישי של עליות שערים

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום והחוזים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות שערים. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה

  • לפני 7 חודשים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום והחוזים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות שערים. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה