לפני מספר ימים הסתיים כנס המפתחים העולמי של חברת אפל (Apple) הידוע בשמו המקוצר – WWDC. הוא נערך באופן מקוון בין ה-6 ל-10 ביוני בעלות משוערת של עשרות מיליוני דולרים. במשך השנים נודעה לכנס חשיבות גדולה והוכרזו בו מוצרים ושינויים טכנולוגיים משמעותיים שהשפיעו גם על המשתמשים וגם על התוצאות העסקיות של החברה. בהתאם אנליסטים עוקבים באדיקות אחר הכנסים במרוצת השנים ומעדכנים בהתאם את התחזיות הפיננסיות שלהם לגבי אפל. האם באמת אפשר ללמוד על הכיוון של חברת אפל והמניה שלה בעקבות הכנס? בואו נבדוק.

הכרזות חשובות בכנסים קודמים

כל כנס, אחת לשנה, נפתח בנאום של מנכ”ל אפל ולאחריו נאומים נוספים של אנשי מפתח בהקשרי פיתוח וטכנולוגיה. במהלך ימי הכנס מתקיימות ופועלות מעבדות, בהן מפתחים מתחומים שונים יכולים להיוועץ באנשי אפל, נערכים שיתופי פעולה ועוד שלל פעילויות.

הזקנים יזכרו כי בכנס המפתחים של שנת 1991 הודגמה לראשונה טכנולוגיית המולטימדיה של אפל שכונתה QuickTime וליוותה אותנו עד לאחרונה (2018). ב-2003 הוכרז הדפדפן ספארי וב-2008 הציבור התוודע לחנות האפליקציות של אפל ולאייפד טאצ’.  ב-2017, בין היתר, הוכרז בכנס על השקתו של הרמקול החכם של אפל.

כפי שניתן להבין, כנס המפתחים שימש ומשמש להכרזות על מוצרים חדשים כמו גם על שיפורים טכנולוגיים, עדכוני תוכנה וחומרה ועוד. כרטיסים לכנס נמכרים בכל שנה במהרה במאות ואלפי דולרים והוא נחשב למצפן טכנולוגי שעשוי להעיד על המגמות והתחרות בשוק כולו.  

האם הכנס משפיע על מחיר מניה של אפל? 

אפל נסחרת בשווי שוק של 2.2 טריליון דולר והיא נכון להיום החברה בעלת שווי השוק השני בגודלו בעולם. כאמור, כנס ה-WWDC  משמש את האנליסטים ואת הסוחרים בשוקי ההון ללמוד על הפיתוח הטכנולוגי שעשוי להשפיע על מעמד החברה ומכירותיה בעולם וכנגזר מכך גם על מחיר המניה. 

מדגם לא מייצג של הכנסים ילמד שאין בהכרח קשר בין ההכרזה לבין מחיר המניה. במהלך הכנס של שנת 1991 המניה השיאה תשואה שלילית של כ-8%. בכנס של 2003 מחיר המניה ירד בכ-1% ואילו בכנס של 2008 מחיר המניה נותר ללא שינוי. במהלך ימי הכנס של 2017 המניה ירד בשיעור של כ-2%. אלה היו כנסים עם הכרזות משמעותיות.

מחקרים שניסו ללמד על הקשר התקשו בשקלול כלל הגורמים. כידוע, מחיר המניה מושפע בטווח הקצר מגורמים רבים כגון: סנטימנט משקיעים, מומנטום בשווקים, דו”חות של חברות מקבילות, היבטים פסיכולוגיים שונים ועוד. נראה כי את ההשפעה של כנסי המפתחים של אפל על מחיר המניה נכון לבחון בטווח הבינוני, שכן עיקרם הם פיתוחים העומדים על סף הבשלה ומסמנים עליונות טכנולוגית של חודשים ולעתים אף של שנים בודדות. 

אז מה היה בכנס של 2022 שעשוי להשפיע על ביצועי החברה?

בכנס הנוכחי הוצגו מספר עדכונים חשובים בגזרת מערכות ההפעלה של אפל לסמארטפונים, מחשבים, כלי-רכב, שעונים וגם מעבד חדש (M2) למחשב. בכל מקרה, לא הייתה הכרזה שהיא בבחינת “גיים צ’יינג’ר”. בעקבות הכנס האנליסטים נותרו חלוקים בדעותיהם. 

בצד השורי מצביעים חלקם על המיקוד שמשקיעה החברה בתחום כלי הרכב שמעיד על פוטנציאל צמיחה בתקופה בה אנו שוהים יותר במכוניות שלנו מאי פעם וצורכים יותר שירותים מתוך המכוניות. אחרים הצביעו על הפוקוס של החברה בהרחבת השימושים והפתרונות בשימוש יומיומי (Everyday use) שבא לידי ביטוי בפיצ’רים החדשים במערכות ההפעלה של החברה. בצד הדובי, אנליסטים הרימו גבה על היעדר התייחסות לתחומי המציאות הרבודה והוירטואלית (AR/VR), תחומים שזכו לרוח גבית מחודשת עם העניין הגובר במטא-וורס ושימושיו הרבים והמגוונים.

גם אם לא מדובר בכנס שכלל הכרזה על מוצר חדש, ניתן להצביע על הכיוון בו צועדת החברה. הגברת השימושיות של מוצריה ביישומים יומיומיים (פרסונליזציה, פרודוקטיביות, ניטור מדדים גופניים ועוד) ובסל רחב של מוצרים העוטפים את המשתמש, עשויים לבסס את השליטה של אפל בשוק ובייחוד לשמר את קהל הנאמנים שלה. כאשר הסמרטפון, השעון, הרכב והמחשב האישי, כולם פועלים בסינרגיה תחת מערכת ההפעלה והחומרה של אפל, השלם הופך גדול מסך חלקיו.

סיכום

במהלך ימי הכנס של 2022, מחיר המניה של אפל ירד בכ-5%. אם לשפוט לפי ביצועים של כנסים מוצלחים בעבר, אין לסימן זה כל משמעות בטווח הבינוני והארוך. ולגופו של עניין, המיקוד של אפל במוצרים הקיימים שלה והגברת הסינרגיה ביניהם, מלמד על תפיסה שמרנית יחסית, לפחות על פי הכנס האחרון. עם זאת, בתקופות של טלטלות בשווקים, אי ודאות ואינפלציה מתגברת, הגברת השימושיות של המוצרים הקיימים על פני הצהרות דרמטיות ופיתוחים עתירי תקציב, עשויה דווקא לספק אופטימיות לגבי העתיד הקרוב. 

אביב פרוינד

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.


להשוואה, בדיקה וניתוח בין בתי ההשקעות

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

  * אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

  בוקר כלכלי 21.12.23: וול-סטריט ננעלה בירידות לאחר רצף עליות, במזרח נרשמת מגמה מעורבת, הנפט נחלש, הביטקוין התחזק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תנסה לסגור שבוע מסחר חיובי
  • רוני מור
  • 6 דק’ קריאה
  • לפני 2 חודשים

  בוקר כלכלי 21.12.23: וול-סטריט ננעלה בירידות לאחר רצף עליות, במזרח נרשמת מגמה מעורבת, הנפט נחלש, הביטקוין התחזק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תנסה לסגור שבוע מסחר חיובי בוקר כלכלי 21.12.23: וול-סטריט ננעלה בירידות לאחר רצף עליות, במזרח נרשמת מגמה מעורבת, הנפט נחלש, הביטקוין התחזק ביממה האחרונה והבורסה בת”א תנסה לסגור שבוע מסחר חיובי

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים מצביעים על פתיחה חיובית של עד 0.45%. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה שלילית:

  • לפני 2 חודשים
  • 6 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יתחדש אחר הצהריים והחוזים מצביעים על פתיחה חיובית של עד 0.45%. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה שלילית:

  ?תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים
  • רוני מור
  • 10 דק’ קריאה
  • לפני 2 חודשים

  ?תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים ?תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים

  "פרסומת" כתבה : רנוי מור שושן תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן.

  • לפני 2 חודשים
  • 10 דק’ קריאה

  "פרסומת" כתבה : רנוי מור שושן תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן.

  תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים 2024
  • אור שושן
  • 9 דק’ קריאה
  • לפני 2 חודשים

  תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים 2024 תיק השקעות מנוהל – למה חשוב להשוות ביצועים ואיך משווים בין תיקים מנוהלים 2024

  "פרסומת" תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן. איכות הניהול עשויה להשפיע על

  • לפני 2 חודשים
  • 9 דק’ קריאה

  "פרסומת" תיק השקעות מנוהל הוא אחת הדרכים השכיחות להשקיע את ההון הפנוי ולהגדילו לאורך זמן. איכות הניהול עשויה להשפיע על

  בוקר כלכלי 20.12.23: וול-סטריט בשיא מתחילת השנה, עליות באסיה ובאירופה, הנפט מטפס, המתכות היקרות עולות, הביטקוין נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר ותנסה להמשיך ליום שלישי של עליות שערים
  • אור שושן
  • 7 דק’ קריאה
  • לפני 2 חודשים

  בוקר כלכלי 20.12.23: וול-סטריט בשיא מתחילת השנה, עליות באסיה ובאירופה, הנפט מטפס, המתכות היקרות עולות, הביטקוין נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר ותנסה להמשיך ליום שלישי של עליות שערים בוקר כלכלי 20.12.23: וול-סטריט בשיא מתחילת השנה, עליות באסיה ובאירופה, הנפט מטפס, המתכות היקרות עולות, הביטקוין נחלש והבורסה בת”א תיפתח הבוקר ותנסה להמשיך ליום שלישי של עליות שערים

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום והחוזים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות שערים. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה

  • לפני 2 חודשים
  • 7 דק’ קריאה

  ארצות הברית המסחר בארה"ב יפתח בהמשך היום והחוזים מאותתים על פתיחה יציבה עם נטייה לעליות שערים. אתמול, וול-סטריט ננעלה במגמה